Program prevencije u našoj školi
Autor: Ana Malovan, 16. 2. 2024.

U suradnji sa gospodinom Antom Radojom, policijskim službenikom iz Ureda načelnika PU SDŽ s kojim izvrsno surađujemo već nekoliko godina, realizirali smo važne teme iz područja prevencije:

„Sigurnost djece na Internetu i društvenim mrežama“

Ante Radoja, policijski službenik iz Ureda načelnika PU SDŽ održao je predavanje „Sigurnost djece na Internetu i društvenim mrežama“ roditeljima učenika petog razreda u cilju podizanja svijesti kod roditelja o mogućim opasnostima i rizicima kojima su djeca izložena uslijed korištenja Interneta i društvenih mreža kao i upoznavanja sa načinima zaštite.

SafetyNet-Bitka za sigurnost je aplikacija (nalazi i na našoj stranici) pomoću koje možete učiti o sigurnosti, ponašanju na Internetu i društvenim mrežama. Sadrži kutak za roditelje u kojem se nalaze edukativni materijali, a rješavajući kviz učenici produbljuju svoja znanja o ovoj temi.

„Zajedno više možemo“

„Zajedno više možemo“ je nacionalni preventivni projekt koji usmjeren na prevenciju zlouporabe opojnih droga i drugih sredstava, vandalizma, vršnjačkog nasilja i drugih oblika rizičnog ponašanja, a namijenjen učenicima četvrtog i petog razreda te roditeljima učenika 6. razreda.

Projekt realiziramo u suradnji sa Odjelom za prevenciju PU SDŽ i Općinom Klis.

U prvoj komponenti „Mogu ako hoću „(MAH-1), g. Ante Radoja upoznao je učenike četvrtog razreda sa zaštitnom ulogom policije i načinima na koji se mogu obratiti za pomoć kao i o  samozaštitnom ponašanju u slučajevima pronalaska predmeta vezanih uz drogu, nasilje, vandalizam i drugih pojavnosti rizičnih i društveno neprihvatljivih ponašanja.

Druga komponenta Prevencija i alternativa 1 (PIA-1) namijenjena je učenicima 5. razreda. U sklopu ove komponente g. Ante Radoja proveo je interaktivnu radionicu i kviz znanja. Ova je komponenta usmjerena na važnost ranog uočavanja i rješavanja problema, s naglaskom na prevenciju zlouporabe droga, nasilja među mladima, vandalizma i drugih oblika rizičnog ponašanja.

Komponenta „Mogu ako hoću 2" (MAH-2) namijenjena je roditeljima učenika šestog razreda. Na sastanku roditelja učenika 6. razreda g. Ante Radoja upoznao je roditelje sa problemom ovisnosti i drugim neprihvatljivim ponašanjima maloljetnika s aspekta sigurnosti, zakonske regulative i policijskog postupanja.

„Zdrav za pet“

„Zdrav za pet“ je nacionalni projekt čiji je cilj aktivno mijenjanje stavova i štetnih životnih navika o ovisnosti, aktivno mijenjanja stavova o zaštiti okoliša i prirode, podizanje razine svijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja, te usvajanje zdravih stilova života kod djece. Provodimo ga u suradnji sa Uredom načelnika PU SDŽ. Učenicima osmog razreda g. Ante Radoje održao je predavanje vezano za prevenciju pijenja alkohola- sigurnosni aspekt.