« Srpanj 2024 »

Kazališna predstava „Mogu, hoću, znam“ odigrana za djecu u Klisu i u Prugovu
Autor: Ana Malovan, 5. 6. 2024.

Pravo na sigurnost je detaljno razrađeno u ovoj predstavi, te na koji način se zaštititi od različitih rizičnih ponašanja

Policijska uprava splitsko-dalmatinska u suradnji s Ravnateljstvom policije provodi preventivno-edukativne aktivnosti u zaštiti najmlađih sudionika u prometu, ali i drugim domenama života sugrađana. Kroz kazališno-scenski način preventivno-edukativna akcija "Mogu,hoću, znam" namijenjena je učenicima prvih i drugih razreda osnovne škole i djeci predškolskog uzrasta. Tema ovog vrlo korisnog i djeci zanimljivog događanja su prava djeteta vezano uz sigurnost i to ne samo u  prometu nego i u cjelokupnosti života.

Predstava je nastala kao rezultat suradnje policije, obrazovnih ustanova, stručnih suradnika u nastavi i kazališnih glumaca kazališta "Smješko". Ova predstava "Mogu, hoću, znam" na njima prilagođen način progovara o dječjim pravima, čitavoj paleti prava, o identitetu, pravu na ime, na državljanstvo, na roditeljsku zaštitu, obrazovanje, na zaštitu okoliša, pravo na sigurnost. Upravo to pravo na sigurnost je detaljno razrađeno u ovoj predstavi, kako se zaštititi od različitih rizičnih ponašanja, da ne postanu žrtvom različitih oblika kriminaliteta na štetu djece. Predstava je do sada prikazana diljem Hrvatske, a danas su kazališni glumci posjetili djecu u Klisu i u mjestu Prugovo.

U suradnji i partnerstvu s Općinom Klis, danas je za djecu Osnovne škole Petar Kružić u Klisu i u područnoj školi u mjestu Prugovo,odigrana ova predstava. Vesela i nasmijana lica bila su nam dovoljna nagrada, ali i dokaz da su djeca izuzetno dobro prihvatila ovaj način edukacije. Ozbiljne teme vezane uz prava djeteta, prezentirane su na njima prihvatljiv i zanimljiv način. Pljesak i smjeh odjekivali su dvoranama, a na kraju smo nagrađeni njihovim aktivnim sudjelovanjem u interaktivnoj radionici na ovu temu.

Pravo na sigurnost je detaljno razrađeno u ovoj predstavi, te  kako se zaštititi od različitih rizičnih ponašanja, da ne postanu žrtvom različitih oblika kriminaliteta na štetu djece.

Zanimljivo je da u predstavi sudjeluju policijski službenici i u glazbenom dijelu predstave - radi se o tamburaškom bendu PU brodsko-posavske, koji se kroz glazbu prilagodio prikazanoj radnji - zaštiti djece, ali i ulozi policajca-prijatelja i osobe kojima se uvijek mogu obratiti za pomoć.

U središtu obitelji i cjelokupne zajednice postavlja se dijete koje ima pravo za normalan, zdrav, siguran i kvalitetan život. U samoj predstavi na jeziku prilagođenom djetetu ispričana su ključna prava djece:

• pravo na život
  • pravo na ime, identitet i državljanstvo
  • pravo na kvalitetan život s roditeljima
  • pravo na mišljenje i slobodu izražavanja
  • pravo na zaštitu od nasilja i zanemarivanja
  • pravo na zdravlje i zdravstvenu zaštitu
  • pravo na obrazovanje
  • pravo na životni standard
  • pravo na odmor i igru
  • pravo djece s posebnim potrebama
  • pravo djece koje nemaju roditelje

Edukacija djece i mladih o sigurnosti i pravima, te preventivni projekti koji su sumjereni na djecu i mlade izuzetno su značajni i policija im pridaje veliku važnost.

Priloženi dokumenti:
VID-20240604-WA0016.mp4 (8.29 MB)